Mit nevezünk várandós tünetnek?
A várandósság kilenc hónapja fantasztikus élmény, az anya egész testét és lelkét megváltoztatja. Az anyaság napjai a fogamzás pillanatában megkezdődnek, s felerősödnek onnantól, hogy megértjük: már nem vagyunk egyedül a döntéseinkben és a tetteinkben, hanem mindent megosztunk egy (vagy több 🙂) apró babával a pocakunkban.
Fizikumtól és lelkiállapottól függően azonban számos kellemetlen tünettel is járhat a várandósság, a rossz közérzettől a kívánósságon át akár a refluxig és a székrekedésig, melyek jó része a gyomor-bél mikrobiom egyensúlyának tudatos fenntartásával megelőzhető, illetve hatékonyan kezelhető.
Élőflóra várandósság alatt
Nőgyógyászod, választott szülészorvosod vagy szülésznőd, védőnőd több, jótékony hatású készítményt javasol majd, terhesvitaminokat, étrend-kiegészítőket egyaránt. Fontos, hogy a várandósság alatt kiemelt figyelmet fordíts a gyomor-bél mikrobiom egyensúlyban tartására vagy ennek javítására is, mert ezzel nem csak a kellemetlen tüneteket, de az esetleges vírusos és bakteriális fertőzések esélyét is csökkentheted. Egyes hasznos baktériumok plusz bevitele számos klinikai vizsgálatban jó hatásúnak és természetesen biztonságosnak bizonyultak mind az anya, mind a baba számára.
Leggyakoribb, a bélflórához kapcsolható tünetek
Így kerüld a székrekedést terhesség alatt
Puffadást és székrekedést tapasztalsz? Messze nem vagy egyedül. A kismamák akár 50% -a székrekedésben szenved valamikor a kilenc hónap alatt. Ennek legfőbb oka, hogy várandósság alatt a belek természetes mozgása lassul. Ez a tünet idővel súlyosbodhat, hiszen a növekvő magzat akár a végbelet is nyomhatja. (Ez lehet az egyik oka az akaratlan és váratlan szellentésnek is.)
A székrekedés elrontja a babavárás élményét, ráadásul aranyérhez – esetleg még súlyosabb problémákhoz – is vezethet. Próbálj javítani a bélmozgáson: egyél sok rostot (zöldséget és gyümölcsöt), fogyassz sok folyadékot, és tornázz, amennyire a pocakodtól tudsz. Érdemes megpróbálni a felszívódást segítő, a vastagbél ürülését gyorsító, élőflórás készítményeket is – erről orvosod tud bővebb felvilágosítást adni.
Az akaratlan böfögés, a reflux is átmeneti lehet
Gyakori, hogy a kismama savat böfög fel. A szakirodalom a simaizmok (köztük a nyelőcsőizmok) hormonváltozás miatti lazulását említi fő okként. A helyzetet tovább fokozza, hogy idővel a növekvő Baba helyet „csinál magának”, mégpedig úgy, hogy a gyomrunkat, beleinket „kissé átrendezi”, összenyomja. Érdemes ilyenkor némi száraz ételt (például kekszet) és néhány korty vizet fogyasztani. Általában pedig kerüljük a savtermelést fokozó ételeket és italokat, illetve válasszunk a baba számára is biztonságos, a refluxot kordában tartó gyógyszertári készítményt.
Gyakori fertőzések – védd magatokat!
Az egészséges immunitás, az erős immunrendszer mindig fontos, babavárás alatt pedig különösen az. A várandósság fiziológiai változásai, például a csökkent tüdőkapacitás, a vizelet pangása, a véráramlás változásai és a hormonális eltolódás miatt egy esetleges fertőzést nehezebb leküzdeni, mint általában. Emellett a hideg évszakokban gyakori, meghűléses betegségekre a légutak duzzadt nyálkahártyája, fokozott vérbősége miatt a kismamák hajlamosabbak.
Modern életmódunk – túl kevés testmozgással, egészségtelen ételekkel és magas stresszel – fokozhatja a megbetegedés kockázatát. Mivel az immunrendszer 80% -a a bélben található, fontos első lépés a bél megfelelő gondozása.
Antibiotikumokkal összefüggő mellékhatások
Egy súlyos fertőzés mind az anya, mind a gyermek egészségét veszélyeztetheti, ezért az érintett kismamákat gyakran antibiotikumokkal kezelik. Bár az antibiotikumok nagyszerűek lehetnek a folyamatban lévő fertőzések legyőzésében, sajnos ugyanolyan hatékonyak a jótékony és hasznos baktériumok elpusztításában, és így mellékhatásként hányingert, hányást, hasmenést vagy bőrkiütést okozhatnak. A bélmikrobiom újraépítésében, s ezzel a tünetek kezelésében, jótékony baktériumokat tartalmazó készítmények lehetnek segítségedre.
Mi zajlik a kismama hasában?
Várandósság alatt a tápcsatorna működése, ezen belül a bél mozgása és a bélflóra is, megváltozik.
- A belek természetes mozgása, s így a vastagbél ürülése lassul, ez székrekedéshez vezethet
- A simaizmok ellazulnak, a nyelőcső alsó záróizmának működése átmenetileg megromolhat, ez (esetenként savas) böfögést, refluxszerű tüneteket, hányingert, esetleg hányást okozhat
- Ahogy a baba növekszik, egyre nagyobb helyet „csinál” magának, vagyis kissé átrendezi a gyomor és a belek normál helyzetét, ami további kellemetlen tünetekhez vezethet
Várandósság alatt különösen ügyeljünk a gyomor-bél mikrobiom egészségére, szem előtt tartva immunrendszerünk egészséges működését és a tényt, hogy a baba a születése során az első bélbaktériumait is tőlünk „szerzi be”.
Hogyan válasszunk élőflórás készítményt várandósság alatt?
Akár antibiotikum mellé, akár a bélrendszerrel összefüggő tünetek enyhítése céljából keresünk probiotikumot, várandósság alatt legyünk a szokásosnál is óvatosabbak. Válasszunk olyan készítményt, amely csak természetes összetevőket, illetve a szervezetünk számára természetes élőflórát, baktériumtörzset tartalmaz!
Mivel számos élőflórás készítmény Magyarországon étrendkiegészítőként kerül forgalomba, ezért a gyártók – a hatályos jogszabályoknak megfelelve – nem adhatnak részletes információt a felhasználás területeiről. Kérd orvosod vagy védőnőd tanácsát a megfelelő készítmény kiválasztásához!
Várandós tünetek kezelése
Az első és legfontosabb, hogy tudjuk: a várandósság áldott állapot, nem betegség, normál esetben különösebb kezelést nem igényel. A vele járó, kellemetlen tünetek megelőzéséért vagy kezeléséért azonban a kismama is sokat tehet.
Tippek és trükkök a megelőzésre és a kezelésre
- Táplálkozzunk egészségesen! Ezzel nem csak a bélrendszerben bekövetkező változásokat „kezelhetjük”, de az esetleges fertőzések megelőzéséért is sokat teszünk. Ajánlott a változatos és rostdús étrend, hetente lehetőleg húsz-harminc féle zöldség és gyümölcs fogyasztása.
- Naponta többször együnk, kisebb mennyiségeket.
- Ügyeljünk az elfogyasztott szénhidrát mennyiségére, mert ezzel a testsúly túlzott növekedését is megelőzhetjük, ráadásul például a cukorfélékkel a bélflóránk szerves részét képező, kártékony baktériumokat tápláljuk.
- Kerüljük a savtermelést fokozó (pl. zsíros, fűszeres) ételek és (pl. szénsavas, kávétartalmú) italok fogyasztását. Csökkentsük a vizesedést okozó ételeket-italok (vízmegkötők, mint a kávé, a fekete tea, illetve cukrosabb gyümölcsök, mint a dinnye) fogyasztását is.
- Fogyasszunk minél több folyadékot, lehetőleg natúr vizet.
- Mozogjunk a fizikai állapotunknak megfelelő mennyiségben és minőségben. Rövidebb séták, kismamatorna nyugodtan ajánlható.
- Orvosunk és védőnőnk segítségével válasszunk olyan élőflórás készítményt, amely segíti a hasznos tápanyagok felszívódását, gyorsítja a vastagbél ürítését, és az immunrendszerünk normál működését is támogatja.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A várandósság kellemetlen tünetei is alapvetően természetesek, az áldott állapot „édes terhei”. Előfordul azonban, hogy a tünetek tartósabban fennállnak, esetleg a kellemetlenségnél rosszabb állapotot jelentenek.
Feltétlenül fordulj orvosodhoz, védőnődhöz, ha például:
- lázas vagy
- gyakran hánysz, és úgy érzed, kevés tápanyag marad benned
- nem hízol megfelelően – vagy épp túlzott súlygyarapodást tapasztalsz
- a megszokott vizesedésen túli tüneteid vannak
Fontos, hogy az orvosoddal, védőnőddel jó, bizalmi kapcsolatot alakíts ki. A rendszeres konzultáció, akár saját, napi jegyzeteiddel kiegészítve, segíthet megelőzni, hogy bármilyen gyógyszeres kezelésre vagy speciális diétára legyen szükséged.
Hasznos linkek
Jótanácsok várandós kismamáknak – Fekete Éva diplomás védőnő lektorálásával. Töltsd le ingyenes kisfüzetünket!
Olvasd el korábbi cikkeinket is!
Dr. Schäfer Eszter: Immunrendszerünk java a belünkben van
Jogszabályi figyelmeztetés: A fenti megállapítások a bélflóra és a bélbaktériumok működését érintő általános információk, nem a L. reuterivel kapcsolatos egészségügyi állítások. A BioGaia készítményekben található baktériumtörzs egyedi tulajdonságairól csak egészségügyi szakember (orvos, gyógyszerész, védőnő) nyújthat tájékoztatást.