A nyaralás az év csúcspontját jelenti nem csak a gyermekek, de az egész család számára. Van, aki hosszasan tervezgeti a külföldi utazást, van, aki spontán választ egy strandot és egy sátorhelyet. Ki-ki ízlése szerint. Egy dolog tudja beárnyékolni a közös élményt: a nyaralás rettegett ellenségei, a hányással, hasmenéssel járó vírusok és fertőzések.
Ezek a betegségek nehezen viselhetők, tönkretehetik a családi programot, ráadásul súlyosabb esetben akár kórházi kezelést is igényelhetnek. Pedig többségében időben megkezdett, otthoni kezeléssel rövid idő alatt túl is lehetünk rajtuk.
Gyermekorvosaink és gasztroenterológusunk tapasztalataira támaszkodva összeállítottunk egy 5 pontból álló kisokost arról, hogy lehet felismerni, ha már baj van, és mi jelenthet gyors, otthoni segítséget.
1. Mi a legveszélyesebb hányás, hasmenés esetén?
A kiszáradás.
A kiszáradás jól felismerhető tünetei: Ha a beteg szomjas, emellett aluszékony, álmos, fáradt, szédülésre és fejfájásra panaszkodik, a vizelete kevés és sötét színű, akkor sajnos már a súlyos folyadékvesztés tüneteit mutatja. Jól megfigyelhető, hogy szája és a szemei szárazak. Csecsemők, kisgyermekek esetében a besüppedt kutacs is árulkodó jel. Ha ezeket észleljük, haladéktalanul forduljunk gyermekorvoshoz!
2. Mi a legfontosabb teendő hasmenés, hányás esetén?
A kiszáradás megelőzése.
Hasmenés, hányás során a szervezet nem csak vizet, de fontos ionokat, ásványi anyagokat is veszít. Pótold ezeket megfelelő orális rehidráló folyadékkal (ORF vagy angolul ORS). Így akár a kórházi kezelés és az infúzió is elkerülhető!
3. Miért nem elegendő vízzel, folyadékkal pótolni a vízveszteséget?
Mert azok nem tartalmazzák a szintén elveszített ionokat, ásványi anyagokat.
Így a szájszárazságot tünetileg kezelheted sima vízzel is, ám a sejtek rehidrálásához speciális oldatra – pl. gyógyszertárban kapható ORS készítményre lesz szükséged!
4. Hogyan kezelheted otthon a hasmenést, hányást?
A kúra alapvetően két részből áll.
Az első 1-2 napon ajánlott – akár minden más folyadék helyett, egész nap – ORS-t inni, a kiszáradás megelőzésére.
A 3-14. napon probiotikum szedése javasolt, a megviselt bélflóra újraépítéséhez.
⌈Hogyan adagoljuk helyesen az ORS-t?
Avagy korszerű folyadékpótlás orális rehidráló folyadékkal
Az ESPGHAN (Európai Gyermek-gasztroenterológiai, Hepatológiai és Táplálkozástudományi Társaság Táplálkozástudományi Bizottsága) ajánlása szerint 150–300 ml folyadékot adjunk óránként a betegnek, mégpedig úgy, hogy:
- Az 1. órában legalább 5 ml (1–2 teáskanál) Orális Rehidráló Folyadék (ORS) bevitele 5 percenként
- A tünetek javulásakor: növeljük a mennyiséget 10–20 ml-re, és adjuk ezt már csak 5–15 percenként
Ha a tünetek és a hányás fennmarad, forduljunk orvoshoz! Fontos tudni, hogy az Orális Rehidráló Folyadék nem túladagolható, a napi folyadékfogyasztás 100%-át érdemes ebből fedezni.⌋
5. Felkészülnél a nagy családi nyaralásra, de félsz a helyi ételektől, víztől?
Tájékozódj jó előre a célország higiéniai adottságairól – és ahogy mondani szokás: számíts a legjobbra, de készülj a legrosszabbra 😉
Állítsd össze az úti patikádat minden eshetőséget figyelembe véve. Alap a lázmérő, a fájdalomcsillapító, a sebtapasz – és ne feledd: az orális rehidráló folyadék is. Akár egy kellemetlen külföldi kórházélménytől is megmenthet. Töltsd le a BioGaia gyermekorvosi javaslatok alapján összeállított útipatikáját!