A D-vitaminról sokan sok mindent tudnak és tudni vélnek. Az elmúlt hónapokban számos cikk jelent meg a járványhelyzetben (is) alkalmazott D-vitamin fontosságáról, majd ennek megcáfolásáról is. Tény, a D-vitamin önmagában nem csodaszer, más is kell ahhoz, hogy hozzájáruljon az egészségünkhöz. Erről lesz most szó.
Dr. Schäfer Eszter gasztroenterológus cikke
Mindenki számára jól ismert a D3-vitamin szerepe a kalcium-anyagcsere, illetve a csontháztartás, csontritkulás szabályozásában. Kevésbé ismert, hogy a D3-vitaminnak ezenkívül milyen fontos szerepe van az immunrendszer szabályozásában is. A D-vitamin fontos funkciót lát el a sejtek képződésében, a sejtosztódásban és sejtnövekedésben (csökkenti a monocyták aktivációját, fokozza a regulatorikus T-sejtek aktivitását, és gátolja TH1 és Th17 sejtek differenciálódását), emellett hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez az immunrendszer különböző sejtjeiben.
Hogyan jutunk D-vitaminhoz? Az egyik legfontosabb D-vitaminforrásunk a nap UV sugárzása. Ősztől tavaszig azonban Magyarországon ez jellemzően igen alacsony. A természetben megtalálható táplálékok közül is csak kevés tartalmaz D-vitamint. A halak közül a zsírosabb húsúak, mint a lazac, a tonhal és a makréla, illetve a halmájolajak kiváló források. Kisebb mértékben van D-vitamin (főként D3-formában) a marhamájban, a sajtban, a tojássárgájában, illetve D2-vitamint egyes gombafajtákban is. A boltok polcain találunk vitaminnal dúsított ételeket (tej, margarin vagy vaj, reggeli gabonapelyhek formájában), de fontos D-vitaminforrást jelentenek az étrend-kiegészítők is.
A D3-vitamin és a bélflóra
A bőrben a napsugárzás hatására keletkező, úgynevezett elővitamin vagy a tablettákkal elfogyasztott D3-vitamin átalakítás útján válik számunkra rendkívül fontos, aktív vitaminná. Ez valójában egy szteroid előanyagnak (prekurzornak) tekinthető, tehát jobban hasonlít a hormonokhoz, mint a vitális aminokhoz (vitamin). Mind a bőrben keletkező, mind a szájon át bevett D3-vitamin a bélrendszerben, illetve a májban alakul át 25-hidroxi-D-vitaminná (25-hidroxi-kolecalciferol), ez az átmeneti forma tovább vándorol a keringés útján a vesékbe, ahol végleges formát ölt 1,25-dihidroxi-D-vitamin alakjában (1,25-dihidroxi-kolecalciferol). Ez a valódi aktív D-vitamin, melynek több, mint 30 féle sejttípuson vannak receptorai, ez bizonyítja milyen sokrétű hatással rendelkezik az emberi szervezetben. A bélben való átalakulást 25-hidroxi-D-vitaminná maguk a bélbaktériumok segítik, tehát a bélflóra fontos lépcsőfok a D-vitamin képzésében, hiszen ezek a baktériumok önmaguk is képesek ezt a vegyületet előállítani.
Így vezethető le, hogy az egészséges bélflóra milyen fontos szerepet játszik a megfelelő D- vitamin ellátottságban. A bél jelenti az első védelmi vonalat a szervezetbe kerülő idegen molekulákkal és a potenciálisan kórokozó baktériumokkal szemben. A D3-vitamin és a D-vitamin receptorok fontos szerepet töltenek be a bél egészséges védekező funkciójának biztosításában, a kórokozók elleni fehérjetermelés serkentése révén pedig fontos szerepük van a normál bélflóra fenntartásában.
Mi történik, ha nem szedünk elegendő D-vitamint?
A D3-vitamin hiánya és a megváltozott bélflóra számos kórkép kialakulásában kóroki tényezőként játszik szerepet, így például 2-es típusú cukorbetegségben, légúti, allergiás betegségekben és számos autoimmun kórképben (rheumatoid arthritis, lupus erythematosus, gyulladásos bélbetegségek stb.).
A „jó” bélflóra és a D3-vitamin egymással nagyon szoros kölcsönhatásban vannak: ha alacsony a D3-vitamin szint, illetve a D-vitamin receptorok aktivitása csökkent, az a bélflóra megváltozásához, diszbiózishoz vezethet, ezáltal a védekező funkció csökken. Ugyanakkor az egészséges bélflóra nagyon fontos szerepet játszik a D-vitamin receptorok megfelelő aktivitásában. Az egészséges bélflóra eredményesebb D-vitamin szintézist biztosít, ami hozzájárulhat szervezetünk jobb állapotához, és a legtöbb krónikus betegséggel (elhízás, cukorbetegség, szív- és érrendszeri megbetegedések, ízületi gyulladások, csontritkulás, rosszindulatú elváltozások) szembeni hatékonyabb fellépéshez.
D-vitamin hiány megelőzése és a normál bélflóra biztosítása ezért egészséges emberekben is ajánlott. Megelőzés céljából D3-vitamin bevitele ajánlott az életkornak megfelelő mennyiségben, melyet a következő táblázatban foglaltunk össze.
Dr. Schäfer Eszter
gasztroenterológus
a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ szakorvosa
A cikk az Immuntippek sorozat része.
Szívesen olvasnál tovább a témában? Kattints a linkekre!
<< BioGaia Immuntippek 1. rész
<< BioGaia Immuntippek 2. rész
<< BioGaia Immuntippek 3. rész
Felhasznált irodalom:
Takács I., Benkő I., Toldy E., Wikonkál N., Szekeres L., Bodolay E., Kiss E., és mtsai: Hazai konszenzus a D-vitamin szerepéről a betegségek megelőzésében és kezelésében. Orvosi Hetilap, 2021. Suppl. 153., 1-25.
Yamamoto E.A., Jorgensen T.N.: Relationship between Vitamin D, gut microbiom and systemic autoimmunity. Frontiers in Immunology, 2020.Jan., vol. 10. 1-13.